Pojav demence v življenju močno vpliva na posameznika in njegovo družbeno mrežo. Strokovnjaki lahko zagotovijo bolj izčrpno oskrbo, osredotočeno na osebo, če razumejo, kaj doživljajo oseba z demenco in njena družina.
Vpliv demence se ne začne z razkritjem diagnoze, temveč veliko prej. Življenje z demenco se začne v fazi, ko oseba ugotovi motnje v spominu, in se nadaljuje s fazo postavitve diagnoze ter poskusi osebe, da to motnjo vključi v svoje vsakdanje življenje1.
Vpliv na osebo z demenco
Demenca ima svoje dobro opisane simptome, vključno s kognitivnimi primanjkljaji, vedenjskimi in psihološkimi simptomi in težavami z opravljanjem vsakodnevnih aktivnosti. Vendar je vpliv demence veliko širši in dobro opisan v medicinski literaturi. Medicinsko pojmovanje je treba dopolniti z osebnim pogledom na demenco:
Kaj pomeni izgubiti kognitivne zmožnosti, se soočiti z vse večjimi težavami pri opravljanju vsakodnevnih nalog in občutiti spremembe v medosebnih odnosih – za posameznika in njegovo okolico?
Vpliv na osebo z demenco:
Demenca je skupek različnih čustev, vpliva na samozavest in družbeni status osebe, zmanjša sposobnosti, neodvisnost, občutek identitete, spremeni odnose, komunikacijo … in še veliko več. Vendar pa vse posledice demence ne izhajajo iz simptomov, temveč se pojavijo prek vpliva na osebo in okolico (glej spodnjo sliko).
Procesni vidik vpliva demence
Kako lahko kot strokovnjaki pomagate osebi z demenco
Znanje drugih strokovnjakov in njihove kompetence vam lahko pomagajo, da osebo napotite k ustreznemu specialistu.
Glej tudi: podpoglavje »Razkritje«, »Pomoč negovalcem«, »Komunikacija«
Vpliv na družinske člane in obremenitev negovalca
Ko sorodnik prejme diagnozo demence, lahko družinski člani občutijo različne spremembe v svojem življenju. Poleg mnogih čustev, ki se pojavijo, morajo nekateri družinski člani sprejeti svojo novo vlogo negovalcev. Učinki tega, da postanejo družinski negovalci, so lahko pozitivni, a so pogosteje negativni in povzročijo visoko stopnjo obremenitve, psihološke težave, družbeno osamljenost, slabo telesno zdravje in finančne težave.
Spremenjene vloge, pričakovanja in odgovornosti negovalcev ter nove in nepoznane aktivnosti lahko povzročijo trenja v družini in navzkrižje z njihovimi prejšnjimi ali trenutnimi drugimi nalogami in odgovornostmi. Družine se s tem velikim izzivom pogosto soočijo z malo ali nič podpore skupnosti, v kateri živijo. Večina negovalcev je žensk. Zelo pogosto je primarni negovalec zakonec ali otrok, drugi pa nudijo pomoč. Razlog, da nekdo prevzame skrb za sorodnika, je lahko ljubezen, pa tudi občutek dolžnosti ali pritisk družine, skupnosti ali družbe. Večje težave, povezane z nego, so izguba motivacije in umik od osebe z demenco.
Obremenitev je »mera, v kateri negovalci zaznajo, da ima nega negativni učinek na njihovo čustveno, družbeno, finančno, telesno in duhovno delovanje«. Dejavniki tveganja za slabo počutje negovalcev so ženski spol, zdravstvene težave negovalca in negativni družbeni odnosi. Velik vzrok za stisko negovalcev oseb z demenco so vedenjski in psihološki simptomi demence. Depresivno vedenje je najpogostejši simptom stiske, sledijo pa vznemirjenje/agresija in apatija.
Vpliv demence na družino
Kako lahko kot strokovnjaki pomagate družini osebe z demenco
- Sodelujte z družino. Obvladovanje osebe z demenco zahteva izčrpen načrt, ki obsega sodelovanje med zdravniki, zdravstvenim osebjem in družino. Strokovnjaki lahko močno olajšajo vlogo oskrbe družini in lahko zmanjšajo učinek demence na družinskega negovalca.
- Posredujte informacije, pogovarjajte se in ponudite pojasnila. Pomanjkanje informacij lahko negativno vpliva na družinskega negovalca, ki ne more razumeti diagnoze, njenih simptomov in možnosti obvladovanja.
- Priporočite jim pomoč. Negovalce, ki so občutljivi na negativne učinke vloge negovanja, je treba prepoznati in jih napotiti na ustrezne oblike pomoči. Učinkovite oblike pomoči za neformalne negovalce vključuje psihoizobrazbo, učenje komunikacijskih veščin, učenje na podlagi čuječnosti in obvladovanje stresa.
- Ne pozabite, da lahko vpliv demence na negovalca povzroči oviro pri sprejemanju vaše pomoči. Priporočila in predlogi socialnega delavca ter trud delovnega terapevta pri usposabljanju negovalca morda ne bodo delovali zaradi psiholoških ovir.
Izkušnje oseb z demenco in njihovih družin kažejo veliko rezerv in možnosti za izboljšave strokovne pomoči v vseh fazah izkušnje na področju zdravstvene oskrbe. Te možnosti za izboljšave so prikazane v naslednji sliki.
Konceptualni okvir za izkušnje pri zdravstveni oskrbi oseb z demenco in negovalcev
Primeri
Peter
Petru so pred kratkim postavili diagnozo demence. Boji se, kaj se bo zgodilo z njim, ko ne bo več mogel izraziti svojih želja in se odločati o sebi. Skupaj z občinskim socialnim delavcem in pravnim oddelkom je zapisal svoje želje, ki naj jih spoštuje njegova družina.
Joseph
Joseph je imel težave pri obvladovanju svoje službe na banki, ker se ni mogel osredotočiti in je imel težave z delovnim spominom. Ko se je pogovoril s svojim nadrejenim, je dobil delovni prostor v tišjem predelu in spremenjen časovni razpored dela ter bil premeščen na manj zahtevno delovno mesto.
Sabine
Sabine je težko shajala z novo vlogo negovalke svoje matere. Poleg ogromno čustev se je soočala tudi z negotovostjo in pomanjkanjem informacij. Zelo ji je pomagalo in jo opogumilo, ko ji je strokovnjak pojasnil naravo diagnoze in jo napotil na skupino za pomoč družinam oseb z demenco, ki jo vodi strokovnjak.
Več informacij …
Če bi radi izvedeli več o determinantah kakovosti življenja pri demenci (morda drugače kot pričakujete!) in kako se meri kakovost življenja, nadaljujte z branjem spodaj.
Kakovost življenja je večdimenzionalni koncept, ki obsega psihološke, družbene in telesne dimenzije. Pomembnejše dimenzije so aktivnost, sodelovanje in osebna neodvisnost, družbena interakcija ter telesno in psihološko dobro počutje. Nanaša se na skupno oceno oseb o njihovem življenju ali določenih delih življenja.
Na kakovost življenja ljudi z demenco vpliva več dejavnikov. Depresija in tesnobnost osebe z demenco sta negativno povezani s kakovostjo življenja. Kakovost odnosa z negovalcem in splošno pozitivna samopodoba sta spremenljivki, ki z lastno oceno kakovosti življenja kažeta pozitiven odnos. Zmožnost opravljanja vsakodnevnih aktivnosti vpliva na lastno in negovalčevo oceno kakovosti življenja, zlasti v fazi zmerne demence. Starost, resnost kognitivne motnje, leta izobrazbe in družbenoekonomski status so nepovezani z lastno oceno kakovosti življenja pri osebah v zgodnji fazi demence.
Dejavniki, ki določajo kakovost življenja:
Več zgoraj omenjenih dejavnikov, ki so povezani s kakovostjo življenja pri osebah z demenco, je dovzetnih za ukrepanje. Sposobnost za opravljanje stvari in sodelovanje v gospodinjstvu ter skupnosti je osebam z demenco večinoma pomembnejše kot simptomi demence, ki jih občutijo. Sodelovanje v dejavnosti je prepoznano kot način za preprečevanje osamljenosti, ohranjanje interesov in dnevne rutine, ohranjanje priložnosti za družbeno povezanost in spodbujanje občutka neodvisnosti. Zmožnost biti aktiven in sodelovati je eno izmed glavnih področij, ki jih potrebujejo osebe z demenco, in ključno sredstvo za spodbujanje kontinuitete in kakovosti življenja6.
V podpoglavju »Nefarmakološki ukrepi« preberite več o ukrepih za izboljšanje kakovosti življenja
Merjenje obremenitve negovalcev je lahko pomembno pri zagotovitvi ukrepanja. Lestvico bremena domače oskrbe (ang. Burden Scale for Family Caregivers) si lahko brezplačno prenesete v več jezikih (http://www.caregiver-burden.eu). Zgodnje prepoznavanje težav negovalcev, zagotavljanje boljše izobrazbe in hitrejšega dostopa do podpornih storitev lahko zmanjša stopnjo stresa, ki ga občutijo negovalci7.
Vprašalnik »Kakovost življenja, povezana z Alzheimerjevo boleznijo – pregledano« (ang. Alzheimer´s Disease Related Quality of Life – Revised) je pripravljen za oceno kakovosti življenja v povezavi z zdravjem za osebe z Alzheimerjevo boleznijo; uporabijo se ocene družinskih negovalcev ali strokovnega osebja. Vprašalnik si lahko prenesete v več jezikih (https://eprovide.mapi-trust.org/instruments/alzheimer-s-disease-related-quality-of-life)