Zakaj je fizično okolje pomembno za osebe z demenco?
Demenca je povezana z napredujočimi motnjami spomina, zaznavanja, orientacije, obdelave informacij, načrtovanja, določanja zaporedja, izvajanja in nadzorovanja ter komunikacije. Zato so namigi v fizičnem okolju bolj pomembni za osebe z demenco kot za starostnike s kognitivnimi motnjami. V idealnem primeru bi moralo okolje nadoknaditi pomanjkljivosti, kar najbolj povečati neodvisnost in podpirati osebno identiteto. Značilnosti v okolju, ki imajo poseben vpliv, so osvetlitev, raven hrupa, temperatura, jasnost, dražljaji in orientacija.
Kakšne učinke ima ustrezno okolje?
Ustrezna zasnova fizičnega okolja ima veliko koristnih učinkov na osebe z demenco:
- izboljšuje kakovost življenja
- izboljšuje prostorsko in časovno orientacijo
- podpira pomembne aktivnosti
- izboljšuje družbeno interakcijo
- zmanjšuje spremenjeno vedenje, kot je tesnobnost in vznemirjenost
Kaj je demenci prijazna arhitektura in zasnova?
Za osebe z demenco obstaja veliko načel glede arhitekture in zasnove okolja. Demenci prijazna stavba ali stanovanje mora omogočiti:
- Strukturo, ki je enostavna za razumeti in uporabljati
- Nadzorovane ravni motečih zvokov in vizualnih dražljajev
- Ustrezno osvetlitev in barvne kontraste
- Posamezne prostore z individualnim in domačnim vzdušjem
- Posamezne kose pohištva in druge predmete
- Posebne, enostavno prepoznavne prostore za različne aktivnosti, npr. za kuhanje ali prosti čas
- Kratke hodnike in malo točk, kjer so potrebne odločitve
- Dobro vidna in enostavno dostopna stranišča
- Enostavno dostopne in varne zunanje prostore
Priporočila za spremembe v domu
Ni priporočljivo, da se doma naredijo velike spremembe čez noč, ker je osebam z demenco pomembno, da se v okolju počutijo kot doma. Vseeno pa lahko naredite enostavne reči in tako pomagate osebam z demenco, da še naprej samostojno živijo v svojem domu.
- Izboljšate osvetlitev, zlasti na stopnišču in v stranišču
- Avtomatski senzorji luči omogočijo avtomatsko prižiganje luči, ko gre nekdo mimo
- Zmanjšajte bleščanje, sence in odseve – osebe z demenco jih lahko zamešajo za vodo ali ljudi v hiši
- Zmanjšajte čezmeren hrup, npr. radio in TV, ki sta neprestano prižgana
- Pospravite nered, npr. kopice časopisa ali škatle
- Omogočite manevriranje s hoduljo in invalidskim vozičkom
- Uporabite varnejšo talno oblogo, ne uporabljajte preprog ali predpražnikov na tleh, saj jih lahko osebe zamenjajo za predmete, ki jih morajo prestopiti, zaradi česar se lahko spotaknejo ali padejo
- Povečajte varnost v kopalnici, npr. z breznivojsko kabino za prhanje, stolom za prhanje ali držali za oprijem
- Uporabite kontrastne barve, npr. za pohištvo, da se barvno loči od sten in tal, ali za straniščno školjko
- Odstranite težavne odseve, npr. okna, ki lahko povzročijo zmedo, saj se osebe z demenco morda ne prepoznajo
- Uporabite oznake in znake, npr. na omaricah in vratih; uporabite besede ali ustrezne slike ali fotografije; prozorna vratca omaric bi lahko zelo pomagala osebi z demenco, saj lahko vidi, kaj je v omarici
- Navedite informacije, npr. uporabite veliko stensko uro z zaslonom LCD – osebe z demenco bodo lažje prebrale digitalne informacije o času kot na običajnih urah (glejte: podporna tehnologija)
Priporočila za spremembe zunaj doma
- Olajšajte vstop v stanovanje, npr. z uporabo varnostne ograje na stopnišču
- Poskrbite, da je pohodna površina ravna, da preprečite spotikanje ali padce
- Zunanje površine morajo biti varne, da preprečijo, da bi oseba odtavala
- Dvignite gredice, da bodo osebe z omejeno mobilnostjo lahko skrbele za svoj vrt
- Zagotovite zaščitene sedežne predele, da bo oseba lahko sedela zunaj dlje časa
- Uporabite ustrezno osvetlitev, npr. za vhod na vrt
- Avtomatski senzorji luči lahko avtomatsko vklopijo luči, kadar gre kdo mimo
Podporna tehnologija
Podporna tehnologija se nanaša na naprave ali sisteme, ki pomagajo vzdrževati ali izboljšati neodvisnost, varnost in dobrobit oseb z demenco. Za osebe s kognitivnimi motnjami ali demenco in družinske negovalce so na voljo različne vrste podporne tehnologije.
Cilji podporne tehnologije za osebe z demenco so:
- Zagotoviti varnost znotraj in zunaj doma
- Pomagati pri samostojnem življenju, aktivnostih in kakovosti življenja
- Pomagati pri komunikaciji in družbeni interakciji
- Jemanje zdravil
- Ohranjanje kognitivne zmožnosti oseb z demenco
- Omogočanje zabave
Več informacij …
Spodaj si lahko ogledate primere ureditve bivalnega okolja in podpornih tehnologij.
Primeri spremembe okolja
Manjši prostori z domačnim vzdušjem so povezani z večjim udejstvovanjem v aktivnostih, boljšim funkcioniranjem pri vsakdanjih aktivnostih in počasnejšim upadom funkcionalnih zmožnosti. Domačno vzdušje tudi izboljša udejstvovanje in samostojnost v aktivnostih. V enotah za posebno nego je individualizirano, domačno vzdušje zmanjšalo agresivno vedenje in povečalo čas in udejstvovanje v skupnih prostorih. Osebe z več zasebnosti izražajo manj tesnobnosti in agresije. Premestitev oseb iz tradicionalnih nastanitev v ustanove za specializirano oskrbo je bila povezane z izboljšano kakovostjo življenja in manj vznemirjenimi vedenji.
Slaba osvetlitev povzroči temačno okolje, neenakomerna osvetlitev povzroči sence in nenadzorovano bleščanje. Osvetlitev mora biti svetla in okna velika.
Izogibajte se grobim in neravnim površinam, močnim vzorcem in temnim barvam. Ne uporabite materialov in zaključkov, ki povzročajo bleščanje in izgledajo mokri in drseči. Izogibajte se tudi veliki zmešnjavi in temnim barvam.
Odstranite ohlapne preproge, zagotovite čvrsto ograjo, označite robove stopnic. Vgradite invalidski stopniščni dvižni stol za dostop do zgornjega nadstropja.
Uporabite močne konstrukcije ustrezne višine.
Uporabite podporne tehnologije, da zagotovite varnost v kopalnici.
Odstranite nepotrebne predmete, poenostavite okolje, označite predmete, predmete postavite z namenom. V kuhinji: izboljšajte vidnost predmetov, ki jih je treba uporabiti, npr. s stenskimi enotami s steklenimi frontami. Uporabite predmete s tradicionalno zasnovo za boljšo prepoznavnost.
Uporabite slike kot modele barvne kozarčke za pomoč ustni negi. Znana oblika pipe (npr. pipe s križno ročico) pomaga pri samostojnem umivanju rok. Puščice in znaki z besedo »stranišče« in slika so lahko učinkoviti pri usmerjanju oseb z demenco, da vstopijo in samostojno uporabijo stranišče.
Izboljšajte dostop do doma s klančino in ustrezno ograjo.
Digitalne ključavnice vrat
Elektronske ključavnice vrat za Alzheimerjeve bolnike so enostaven način za varen zaklep vhodnih vrat ponoči ali ko vas ni. Običajno so v obliki gumba in ključavnice. Za odklepanje mora nekdo poznati kodo, ki ste jo nastavili v sistemu. Določeni sistemi imajo varnostni alarm, ki za eno minuto onemogoči odklepanje in zapiska, če kdor koli večkrat vtipka napačno kodo.
Lokatorji oseb
Ta ura je razvita posebej za osebe z demenco in njihove negovalce. Osebo, ki nosi uro, lahko kadar koli zazna in ji nekaj sporoči s svojo komunikacijsko funkcijo. Ura je športnega videza.
Lokatorji predmetov
Te naprave so uporabne za iskanje predmetov po hiši ali stanovanju, kot so ključi, sprehajalne palice ali torbe. Kadar morate najti predmet, pritisnete ustrezno črko na daljinskem upravljalniku in iz obeska bo začelo glasno piskati.
Pripomočki za komunikacijo
Ta telefon s slikami samodejno pokliče številko, ko oseba pritisne na gumb, ki kaže ustrezno osebo. V primeru dohodnih klicev zasveti ustrezna lučka.
Dozatorji za zdravila
Avtomatski dozatorji za zdravila lahko osebi pomagajo varno jemati zdravila v določenem času v dnevu. Uporabnik, sorodniki ali negovalci napolnijo napravo s tabletami in jo sprogramirajo, da dozira tablete do 6-krat dnevno. Dozator za zdravila z alarmom in utripajočo lučko spomni uporabnike, kdaj morajo vzeti zdravilo.